Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się wiecej | zamknij

Bieżnie, bieganie, truchtanie, jogging….

jestes zwyciezca
dodano 04.10.2013

Nastają coraz chłodniejsze dni, aż w końcu zastanie nas zima i zaspy na drogach …

… czy to jest powód dla którego mamy przestać biegać?

Zdecydowanie NIE!

Rozwiązanie jakie Wam proponujemy jest bardzo proste – bieżnia. Co może być przyjemniejsze niż truchtanie na bieżni w przyjemnych warunkach i o każdej porze dnia, a nawet nocy. Udowodnione jest naukowo, że w trakcie ćwiczeń na bieżni nasz wydatek energetyczny będzie o 10% niższy w stosunku do uprawiania joggingu na świeżym powietrzu. Co więcej bieganie na bieżni daje możliwość rozwinięcia większych prędkości niż w trakcie biegu tradycyjnego, co za tym idzie zwiększamy efektywność naszych ćwiczeń.

Generalnie bieżnia posiada wiele zalet i udogodnień technicznych, które sprawiają, że jogging na bieżni jest dużo bardziej bezpieczny dla nas i naszych stawów niż jogging tradycyjny. Odpowiednio dobrane buty to jednak zawsze podstawa, czy to bieżnia czy to asfalt … także buty Spokey stanowią idealne uzupełnienie bieżni Spokey :-)

Dla osób, które jeszcze nie biegają mamy kilka informacji krótkich informacji:

- bieżnia to urządzenie umożliwiające ćwiczenia chodziarskie oraz biegowe

- polecana jest dla osób w każdym wieku, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej

- dzięki treningom na bieżni można zarówno zrzucić zbędne kilogramy jak i wzmocnić swój układ krążenia

- ta forma aktywności fizycznej zapewni lepszą kondycję, samopoczucie oraz pracę serca

- ćwicząc skutecznie redukujemy stres, uelastyczniamy ciało i zwiększamy jego wytrzymałość

- w trakcie ćwiczeń na bieżni najintensywniej pracują mięśnie łydek, pośladków, podudzi oraz ud

- aktywizujemy również pracę górnych partii ciała takich jak klatka piersiowa, ramiona czy mięśnie brzucha

Wniosek jest jeden: Biegajmy na bieżni!

Poniżej znajdziecie kilka informacji technicznych, które pomogą Wam rozwikłać wszelkie skróty, będą przydatne przy wyborze odpowiedniej bieżni i pokażą, że jest ona bardzo prostym urządzeniem ale daje wiele możliwości:

Wymiary i waga

Wymiary to dość istotny punkt, nie wszyscy mamy nieograniczone możliwości z tym zakresie więc warto to wziąć pod uwagę. Na szczęście bieżnie Spokey są dostępne w różnych wymiarach co daje już spore pole manewru. Dodatkowo bieżnie są składane i to jest wielkim plusem jeśli chodzi o ich przechowywanie. Rolki transportowe … małe kółeczka, a jak przydatne. Dzięki nim przejedziemy bieżnią w każde miejsce.

Waga, tak tutaj trzeba się przyznać szczerze do swojej wagi, ponieważ różne bieżnie posiadają różne ograniczenia wagowe ćwiczących. Nadmierne obciążenie bieżni będzie miało wpływ na jej żywotność, prace silnika, zużycie pasa biegowego, blatu bieżni oraz amortyzatorów. Najmniejsza bieżnia Spokey IMIR ma zakres nośności do 100kg także jak widać nie jest tak źle.

Moc silnika

To jest to co lubimy najbardziej. Oznaczenia mocy mogą być następujące: kiedy nie przekracza 2 KM (oznaczane również symbolem HP), kiedy przekracza 2 KM (HP). W przypadku bieżni z pierwszej grupy maksymalna prędkość osiąga do 16 km/h, w drugiej grupie prędkość ta może nawet uzyskać wartość 20 km/h.

Dla zobrazowania bieżnia Spokey ARIZONA ma moc silnika na poziomie 2,5 HP, a może sięgać nawet 4,5 HP. Oczywiście różnią się one tym że pierwsza wartość to znamionowa moc silnika (inaczej nazywana także jako ciągła, trwała lub stała), natomiast druga to moc maksymalna, którą silnik może osiągnąć chwilowo.

Funkcje komputera

Oczywiście im więcej programów oferuje nam producent tym więcej możliwości ćwiczenia. Ważne, aby bieżnia posiadała chociaż kilka programów i dawała nam możliwość wyboru. Pozwoli nam to na zróżnicowanie treningu, dzięki temu będziemy mieć więcej przyjemności z ćwiczeń. I tak bieżnia Spokey ARIZONA ma 25 programów treningowych – to daje już bardzo duże możliwość!

Programy dzielimy na predefiniowane, czyli zaprogramowane przez producenta oraz indywidualne, użytkownika, czyli takie które możemy sobie ustawić indywidualnie i dopasować do swoich potrzeb. Możemy zatem ustawić takie wartości jak: czas ćwiczeń, dystans czy liczbę kalorii, które chcemy spalić.

Dodatkową opcją są programy interwałowe polegające na przeplataniu kilkuminutowego intensywnego treningu z kilkuminutowym umiarkowanym treningiem, taki rodzaj treningu prowadzi do spalania nawet do 3 razy większej ilości tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zmniejszeniu wysiłku.

HRC

Czyli tajemniczy skrót. Co oznacza? Program HRC, czyli sterowany pracą serca. Przy jego wyborze praca komputera bieżni polega na kontroli wcześniej ustalonej górnej granicy naszego tętna. W momencie, gdy bicie naszego serca będzie zbliżać się do wyznaczonej wartości bieżnia automatycznie zmieni poziom nachylenia blatu lub prędkość tak, aby zwolnić intensywność ćwiczeń, a gdy tętno się obniży bieżnia również wróci do poprzedniego nachylenia, prędkości. Tu zwróćmy również uwagę na możliwość pomiaru tętna w trakcie ćwiczeń. Do wyboru mamy:

  • klips przyczepiany do ucha – występuje w bieżni Spokey IMIR
  • sensory dotykowe, czyli czujniki w uchwytach bieżni – występują pozostałych modelach bieżni Spokey

kąt nachylenia

Wszyscy wiemy jak wygląda bieganie pod górkę … ale na biezni? Żaden problem, dzieki funkcji regulacji kąta nachylenia. Stopień nachylenia opisywany jest za pomocą procentów (%). Przykład: ARIZONA nawet do 12%, czyli możemy wbiegać pod dość porządną górkę.

Recovery

za pomocą pomiaru tętna sprawdzi zaraz po zakończeniu treningu w jakim czasie nasze tętno wraca do normy. Opisywane jest w sześciostopniowej skali, F1 oznacza zaawansowany poziom wytrenowania, nasze tętno szybko spada, natomiast F6 oznacza słaby poziom wytrenowania, tętno długo pozostaje podwyższone. Dzięki tej funkcji będziemy mogli kontrolować efekty naszej pracy. Zaleca się porównywanie wyników w przypadku treningów o podobnej intensywności i czasie trwania.

Konsola

Serce bieżni, czyli ekran na którym wyświetlają się jej parametry. Niektóre bieżnie będą posiadać jeden ekran, na którym będą się wyświetlać wybrane pojedyncze parametru jak np. czas ćwiczenia, przebyty dystans, wybrany program, nasze tętno, ilość spalonych kalorii. Istnieje możliwość wybrania opcji SCAN, która będzie zamiennie wyświetlać kolejne dane w jednym oknie. Również na ekranie mogą pojawiać się wyniki naszego ćwiczenia w nieco bardziej wizualnej formie, czyli nie tylko cyfry, ale również wykresy graficzne. W ramach uwielbienia gadżetów konsola może posiadać uchwyt na bidon, wejście na słuchawki, odtwarzacz mp3, wyświetlacz LCD – to wszystko znajdziecie w bieżni Spokey ARIZONA. Idealne połączenie treningu z rozrywką.

Na bieżnię … gotowi … START!

LISTA TEMATÓW